- Polski
- English
Z inicjatywy miasta Strasburg, które jest siedzibą Parlamentu Europejskiego, w maju 2003 roku powstał „Strasburg Club”. Jest to porozumienie miedzy 35 miastami z państw członkowskich Unii Europejskiej. Na samym początku klub ten miał powodować zacieśnianie więzi między miastami wchodzącymi w skład porozumienia i stanowić forum dialogu o polityce, ekonomii i kwestiach socjalnych dotyczących dużych miast w zjednoczonej Europie. Na tej podstawie wyłoniła się idea uruchomienia programu studenckiej wymiany międzynarodowej.
Kto może wyjechać? Wymiana w ramach porozumienia „Strasburg Club” skierowana jest do:
- studentów uczelni z miast wchodzących w skład „Strasbourg Club”, którzy chcą odbyć część studiów na uniwersytecie lub w instytucji edukacyjnej w Strasburgu związanej z porozumieniem;
- studentów ze Strasburga, którzy chcą odbyć część studiów na uczelni w mieście, które wchodzi w skład „Strasbourg Club”.
Uczelniami w Strasbourgu upoważnionymi do korzystania z tej oferty są:
- University Louis Pasteur
- University Marc Bloch
- University Robert Schuman
- Advanced School of Decorative Art. ESAD
- School of Architecture
- National Institute of Applied Sciences of Strasbourg INSA
- National School for Water and Environment Engineering ENGEES
W danym roku akademickim mogą być przyznane maksymalnie dwa granty jednemu ośrodkowi akademickiemu pochodzącemu z miasta wchodzącego w skład „Strasburg Club” – jeden otrzymuje student z danego ośrodka, który wyjeżdża w ramach wymiany na studia do Strasburga, a drugi przyznawany jest studentowi ze Strasburga, który zamierza odbyć studia w ramach wymiany w danym ośrodku akademickim.
Nie ma przeszkód, aby wraz z grantami „Strasburg Club” studenci pobierali inne pomoce ufundowane na ich rzecz przez Wspólnotę Europejską, rząd lub instytucję oferującą stypendia. W wypadku gdy studenci pochodzą z miast, które wchodzą w skład porozumienia, jedynie studia kończące się napisaniem i obroną pracy dyplomowej upoważniają do skorzystania z grantu „Strasburg Club”. Natomiast studenci pochodzący ze Strasburga, którzy studiują w jednej z wymienionych wyżej instytucji (poza uniwersytetami), których studia nie kończą się napisaniem dyplomu, także są upoważnieni do otrzymania grantu.
Na jaki czas? Maksymalnym okresem pobytu jest dziesięć miesięcy, a minimalnym trzy miesiące. Długość pobytu wpływa na kwotę przyznawanego stypendium.
Wysokość stypendium: Student otrzyma stypendium w dwóch bądź trzech ratach. Nominalna wysokość stypendium to:
- 250 Euro miesięcznie dla studentów przyjeżdżających do Strasburga w ramach wcześniejszych umów partnerskich (w obrębie porozumienia), które zawierają klauzulę zwalniającą studenta z opłat za studia;
- 300 Euro miesięcznie dla studentów przyjeżdżających do Strasburga, którzy nie zostali zwolnieni z opłat za studia;
- 150 Euro miesięcznie dla studentów ze Strasburga wyjeżdżających na studia do miast związanych z porozumieniem w ramach wcześniejszych umów partnerskich (w obrębie porozumienia), które zawierają klauzulę zwalniającą studenta z opłat za studia;
- 200 Euro miesięcznie dla studentów ze Strasburga, którzy nie zostali zwolnieni z opłat za studia.
Składanie wniosku: Jeśli student jest zainteresowany wymianą powinien złożyć wniosek do działu, który jest odpowiedzialny za kontakty i wymiany międzynarodowe na uczelni macierzystej. Na Politechnice Warszawskiej będzie to osoba, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie wymiany. Aby wniosek został rozpatrzony musi zawierać:
- opis projektu/programu studiów kandydata (napisany w języku francuskim w przypadku osób, które wybierają się do Strasburga);
- Curriculum Vitae (także po francusku w przypadku wymienionym powyżej);
- zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach i osiągnięciach;
- szczegółowe porozumienie w sprawie programu studiów (learning agreement - ECTS);
- portfolio w przypadku studentów sztuk pięknych i architektury;
- zaświadczenie o zdobytych ocenach w poprzednim roku akademickim;
- standardowy wniosek wypełniony przez kandydata.
Termin: Ostateczną datą do której można składać wnioski w roku akademickim n/n+1 to 31 marca n roku, podczas gdy komisja spotyka się 15 maja roku n. Dla roku akademickiego 2009/2010 te daty to 31 marca 2009 i 15 maja 2009. Jeśli studenci zostali zakwalifikowani na wymianę i mogą skorzystać z grantu, to zostają powiadomieni o tym listownie (list jest podpisany przez burmistrza Strasburga).
Po powrocie: Po powrocie z wymiany każdy student jest zobowiązany do przesłania sprawozdania finansowego oraz dotyczącego odbytych zagranicą studiów. Sprawozdanie to musi być przesłane do Strasburga w ciągu trzech miesięcy od powrotu z wymiany.
Utworzono: czw., 2014-05-22 22:25
Ostatnia aktualizacja: czw., 2014-05-22 22:26