(Association des Etats Generaux des Etudiants de l’Europe) Europejskie Forum Studentów, jest organizacją pozarządową , politycznie niezależną, niekomercyjną oraz największą interdyscyplinarną instytucją studencką w Europie. W 1985 r. studenci z dziewięciu zachodnich europejskich miast założyli Europejskie Forum Studentów, które aktualnie obejmuje około 15 tyś. członków w 240 miejscowych oddziałach, z 40 europejskich krajów. Jej głównym celem jest rozwijanie otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa przez promowanie współpracy, komunikacji i integracji między młodymi ludźmi w Europie i poza jej granicami.

Co roku, już od 24 lat, Europejskie Forum Studentów AEGEE organizuje tzw. Summer Universities, czyli dwutygodniowe wyjazdy w europejskim towarzystwie.

W trakcie trwania „summerów” można m.in. · szlifować znajomość języków obcych, · poznawać kulturę danego kraju , · uczyć się projektowania stron www, · aktywnie spędzać czas wolny - wspinając się w górach , żeglując · czy też biernie – leżąc i opalając się na jednej z gorących plaż.

Wszystko zależy od tematyki obozu, jaki wybierzesz sobie spośród ponad stu miejsc w całej Europie.

Koszty

Koszty, które ponosi uczestnik są naprawdę niewielkie. Większość „summerów” kosztuje około 150 euro – na miejscu zagwarantowane jest zakwaterowanie i wyżywienie (najczęściej dwa posiłki dziennie). Jedynym mankamentem jest dojazd, który trzeba sobie zorganizować we własnym zakresie.

Jak wyjechać na Summer University?

Po pierwsze trzeba być członkiem AEGEE. Wystarczy wypełnić ankietę członkowską i zapłacić składkę. Następnie odwiedź stronę www.aegee.org/su , gdzie znajdziesz opisy wszystkich „summerów” oraz formularz aplikacyjny. Spośród wszystkich miejsc wybierasz trzy i wysyłasz tam swoje listy motywacyjne. Naprawdę nie ma się czym stresować – nie trzeba podawać średniej ocen, doświadczenia zawodowego ani tym podobnych szczegółów. Należy po prostu przekonać organizatorów (studentów), że to Ty jesteś osobą, która powinna jechać na ich „summer”. Uwaga! Aplikować można wyłącznie przez Intenet! Co roku formularze można składać w miesiącach kwiecień/maj.

Listy zakwalifikowanych osób ukażą się po ok. 3 tygodniach od ostatecznego terminu przesłania formularzy. Każdy z was ma ogromną szansę znalezienia się na tej liście! Gdyby jednak się nie powiodło to każdy z was może podłączyć się do listy dyskusyjnej, wysyłając e-mail na adres: listserv@aegee.org z linią tekstu: subscribe aegee-su-L Imię Nazwisko, na której będą ukazywać się wiadomości o wszystkich wolnych miejscach. Mało który „summer” ma ostatecznie komplet uczestników i bardzo chętnie przyjmuje wszystkich kandydatów. Jeśli komuś choć trochę zależy, na pewno wyjedzie.

Co się robi na „summerach”?

Organizacją Letnich Uniwersytetów zajmują się członkowie poszczególnych jednostek, którzy zapewniają przyjezdnym bogaty program wykładów, zwiedzania i rozrywek. Ich zadaniem jest także zorganizowanie uczestnikom noclegów, wyżywienia, ale przede wszystkim wypełnienie ich wolnego czasu. Organizowanych atrakcji nie brakuje: pływanie kajakami, wspinanie się po górach, uczenie się kroków narodowych tańców, próbowanie lokalnych potraw i… (ach te „European nights”)

„Summery” niezwykle zbliżają ludzi, pozwalają łamać stereotypy, poszerzają horyzonty. Jest to fantastyczna okazja do poznania kraju, do którego się udajesz. Dzięki temu przeżyjesz wspaniałą przygodę, która wniesie w Twoje życie więcej niż przeczytane tony książek. Dwutygodniowy pobyt w danym miejscu, to wiedza, której nie znajdziesz w formie pisanej. I chyba najważniejszy argument – Letni Uniwersytet to niezwykła szansa na szlifowanie języka, głównie angielskiego. Nawet najbardziej zatwardziałym osobnikom po kilku dniach rozwiązują się języki, jak bowiem inaczej wtrącić swoje racje do dyskusji Greka, Portugalczyka, Fina i Białorusina!

Jak dojechać na „summera”?

Dojazd trzeba sobie zorganizować samemu i również za niego zapłacić. Jednak często się zdarza, że kilka osób z Polski jedzie na tego samego „summera” i wtedy podróż można zaplanować wspólnie.

Gdzie nas można spotkać?

Biuro AEGEE Al. Niepodległości 147 pok. 14a tel/fax. (022) 564-66-58 www.aegee.waw.pl W każdy wtorek o 20.00 wszyscy spotykają się w biurze, a następnie przechodzą do klubu Equilibrium, ul. Niepodległości 147.

Utworzono: czw., 2014-05-22 22:32
Ostatnia aktualizacja: ndz., 2014-06-08 16:13