Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia, igrzyska młodzieńców) – święto studentów. Definicja tego słowa naprawdę oddaje jego sens! Juwenalia to nasze święto, pełne zabawy, beztroski, muzyki oraz sportu. Juwenalia to nie tylko jedna, wielka impreza. To również tradycja sięgająca XV wieku- już wtedy w Krakowie obchodzono święto studentów.

Obecnie cały maj i początek czerwca to dla wielu z nas najlepszy okres roku akademickiego! Żaden miesiąc nie obfituje w tak wiele wydarzeń kulturalno-sportowych skierowanych właśnie do nas- studentów! Imprezy organizują wszystkie warszawskie uczelnie, ale Was zapewne najbardziej interesuje...

Jak obchodzimy Juwenalia na Politechnice Warszawskiej?

  1. Juwenalia Politechniki Warszawskiej odbywają się co roku w drugiej połowie maja na Stadionie Syrenki. Nasze juwenaliowe święto przyjmuje formę koncertów plenerowych, podczas których występują najczęściej reprezentanci lubianego przez nas rocka, ale pojawiają się też zespoły reggae, hip-hop czy pop. Zespoły, które w ostatnich latach wystąpiły na Stadionie Syrenki: T.Love, Perfect, Lady Pank, IRA, Myslovitz, Dżem, Hey, Luxtorpeda, Happysad, Vavamuffin, Cool Kids of Death, Muchy, StarGuardMuffin, Alkaline Trio, O.S.T.R., Sofa, Akurat, Kobranocka, Acid Drinkers, East West Rockers, Paprika Korps… Ale Juwenalia to nie tylko występy znanych wykonawców. Na Stadionie Syrenki co roku prezentują się również debiutujące zespoły studenckie. Taki występ to dla nich niepowtarzalna okazja zagrania przed tysiącami ludzi! Staramy się w miarę możliwości finansowych czymś Was zaskoczyć. Od 2013 roku tydzień przed Juwenaliami organizujemy grę terenową, w której możecie sprawdzić się w nietypowych zadaniach, przeżyć ciekawą przygodę oraz wygrać cenne nagrody. Co roku na Stadionie Syrenki czeka na Was wiele atrakcji m. in. Strefa Mediów PW, strefa relaksu oraz wiele konkursu. Dzięki naszej studenckiej telewizji TVPW macie szanse obejrzeć transmisję LIVE na żywo przez internet, jeśli nie możecie być z nami w tych dniach.

  2. Wielka Parada Studentów jest wydarzeniem poprzedzającym koncerty na Syrence. Zawsze odbywa się w sobotę w drugi dzień koncertów Juwenaliów PW. Do roku 2010 włącznie studenci uczestniczący w Paradzie przejeżdżali głównymi ulicami Warszawy specjalnie na tą okazję przystrojonymi lawetami. Każdy wydział wybierał zwykle inny motyw przewodni, zatem lawety były bardzo różnorodne. Od roku 2011 Parada jest organizowana per pedes, czyli zwyczajnie na piechotę, jednak zawsze są z nami samochody z nagłośnieniem, dzięki czemu jest głośno i wesoło :) Swoje reprezentacje na WPS wystawiają warszawskie uczelnie, organizacje studenckie i poszczególne wydziały. Ogólnie rzecz ujmując: wielki, rozradowany, wielokolorowy tłum. Co roku uczestnicy prześcigają się w najbardziej kreatywnych i śmiesznych strojach oraz motywach, związanych bezpośrednio ze studiami lub nie.

  3. Juwenalia na Sportowo PW - Juwenalia Politechniki Warszawskiej to nie tylko koncerty! Co roku w piątek przed Juwenaliami na Syrence możecie spędzić aktywnie czas, biorąc udział w różnych sportowych turniejach w czasie Juwenaliów na Sportowo :) Oprócz tego zawsze czeka na Was grill oraz inne atrakcje. Zaczynamy rano w Dużej Auli Gmachu Głównego i kończymy tuż przed rozpoczęciem najważniejszych koncertów.

  4. Akademikalia to szereg imprez organizowanych przez Rady Mieszkańców Domów Studenckich PW w okresie Juwenaliów: Dzień Babilonu, MiRiSeTa, Studnia, Ustronalia, Żaczkonalia, Juwenalia w DS Tatrzańska czy w DS Wcześniak. Celem tych imprez jest integracja biorących udział w wydarzeniu mieszkańców Domów Studenckich oraz studentów Politechniki Warszawskiej. Wydarzenia mają charakter pikników na świeżym powietrzu, połączonych z konkurencjami sportowymi oraz koncertami grup studenckich.

  5. Juwenalia w Płocku Podobnie jak Juwenalia PW odbywają się w maju, ale nigdy nie w tym samym czasie. Organizowane są z innymi uczelniami płockimi. Trwają kilka dni i obejmują koncerty, grillowanie w akademiku, atrakcje sportowe, kino samochodowe i wiele innych :) Bardzo dużo studentów z Warszawy także bierze w nich udział, przyjeżdżając specjalnie na ten czas do Płocka. Informacji na temat Juwenaliów w Płocku szukajcie na ich stronie:

Utworzono: czw., 2013-09-26 15:56
Ostatnia aktualizacja: czw., 2017-11-09 14:21